Profilaktyka i higienizacja

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje wszytkie zabiegi związane z zabezpieczeniem zębów zarówno przed procesami próchnicotwórczymi, jak i chorobami przyzębia.
W tym celu przeprowadza się zabiegi z zakresu higienizacji jamy ustnej, takie jak:
  • scaling,
  • piaskowanie,
  • polishing,
  • fluoryzacja
  • lakowanie.

Scaling

Scaling, to zabieg polegający na usunięciu złogów nazębnych (kamień zarówno nad-, jak i poddziąsłowy) przy pomocy końcówek piezoelektrycznych (ultradźwięków).

Piaskowanie

Piaskowanie, polega na oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni zębów, a także na usunięciu złuszczonego nabłonka z kieszonek dziąsłowych.

Polishing

Polishing jest to zabieg, który wykonuje się w celu dodatkowego wygładzenia powierzchni zębów, a także stosuje się w trakcie fluoryzacji u dzieci.

Lakowanie

Lakowanie zębów polega na zabezpieczeniu bruzd fizjologicznych młodych stałych zębów trzonowych trwałym, światłoutwardzalnym materiałem.
Nieodzownym warunkiem prawidłowej profilaktyki jest prawidłowa higiena jamy ustnej przeprowadzana poza gabinetem przez samego pacjenta. W celu jej prawidłowego prowadzenia należy zapoznać się z instruktażem higieny jamy ustnej w trakcie konsultacji z lekarzem w gabinecie stomatologicznym lub podczas wizyty u higienistki stomatologicznej.