Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna obejmuje zagadnienia związane z estetyką i proporcjami twarzy, które nierozerwalnie związane są z układem stomatognatycznym (czyli zębami , kośćmi  szczęki i żuchwy, stawami skroniowo-żuchwowymi, mięśniami, tkankami je otaczającymi), a także  ogólnym stanem zdrowia.

W zależności od kondycji poszczególnych elementów tego układu, rysy twarzy mogą ulec poprawie lub znacznemu pogorszeniu. Dlatego przed każdym zabiegiem o charakterze estetycznym, należy przeprowadzić wstępne badanie pacjenta pod kątem stomatologicznym, a także zebrać szczegółowy wywiad lekarski.

W naszej codziennej praktyce często spotykamy pacjentów z dużymi zanikami w dolnym odcinku twarzy, błędnie przekonanych o nieodwracalnych zmianach, będących  skutkiem starzenia się. Nierzadko jednak najprostszym rozwiązaniem ich problemów jest uzupełnienie braków zębowych ,  rekonstrukcja zwarcia (odtworzenie prawidłowej wysokości zębów i kontaktów między nimi), czy bardziej skomplikowane zabiegi odtwórcze kości, które stają się kluczowym elementem prawdziwej metamorfozy.

Usuwając główną przyczynę zaburzeń estetycznych twarzy, w oparciu o solidne fundamenty, możemy przejść do konkretnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, takich jak:

  • Ostrzykiwanie toksyną botulinową – Botox (zmarszczki mimiczne, leczenie bruksizmu, niwelowanie uśmiechu dziąsłowego)
  • Mezoterapia cienkoigłowa z zastosowaniem materiałów regenerujących twarzy i szyi oraz skóry owłosionej głowy
  • Wypełniacze (kwas hialuronowy)
  • Terapia osoczem bogatopłytkowym
  • Peelingi lekarskie (chemiczne)

Toksyna botulinowa

Popularnie nazywana botoxem, ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Działanie estetyczne toksyny odkryto przypadkowo w trakcie leczenia okulistycznego. Oprócz zastosowania ze względów estetycznych (usuwanie zmarszczek mimicznych) z powodzeniem stosujemy ją w naszej klinice w leczeniu bruksizmu.

Bruksizm

Jest to bardzo powszechne zaburzenie, związane z nieprawidłową funkcją i nadmiernym napięciem mięśni żucia, najczęściej spowodowane silnym przewlekłym stresem. Głównie objawia się zgrzytaniem podczas snu, a także silnym podświadomym zaciskaniem szczęk w ciągu dnia. Powoduje to przeciążenie zgryzu, a co za tym idzie starcia patologiczne powierzchni zębów, ubytki klinowe (odpryśnięte szyjki zębowe), uszkodzenia i silne dolegliwości bólowe stawów skroniowo-żuchwowych, w konsekwecji prowadzące do ich zwyrodnienia, a także  przewlekłych stanów migrenowych, bóli napięciowch karku i innych odległych skutków, takich jak np.przerost mięśni żwaczy . Początkowo zabiegi przeprowadza się w odstępach półrocznych stopniowo wydłużając przerwy.

Mezoterapia

Metoda regeneracji skóry, opisywana już przez Hipokratesa, oparta na nakłuwaniu cienką igłą głębszych warstw skóry, zawierajcych drobne naczynia krwionośne. Dodatkowo, aby wzmocnić jej efekt, podaje się podskórnie preparaty zawierające witaminy, polinukleotydy czy kwas hialuronowy. Kaleczenie drobnych naczyń w warstwie skóry własciwej powoduje wydzielanie większej ilości czynników wzrostu wzmagających syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za sprężystość i młodszy wygląd skóry. Zabiegi mezoterapii, aby osiągnąć pożądany efekt, należy wykonywać w początkowych etapach seriami, później regularnie przeprowadzać zabiegi przypominające.

Wypełniacze

Materiały zwiększające objętość w miejscu podania to preparaty zawierające kwas hialuronowy, wysoko lub nisko usieciowany, o silnych właściwościach wiążących wodę. Jednocześnie występuje on naturalnie w organizmie, pełniąc funkcje regulacyjne wilgotności skóry. Praca z wypełniaczami wymaga dużo doświadczenia i ostrożności. Aby zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów, stosujemy jedynie sprawdzone i certyfikowane materiały. Wypełniacze w naszej klinice stosowane są do delikatnego modelowania twarzy, a także do wypełniania i modelowania ust. Są także składową substancją niektórych preparatów stosowanych w mezoterapii. Efekty utrzymują się ok. pół roku.

Osocze bogatopłytkowe

Ma szerokie zastosowanie w medycynie. W medycynie estetycznej stosuje się je głównie w zabiegach łączonych z mezoterapią, w wypełnianiu i wolumetrii twarzy. Z powodzeniem stosuje się je także wspomagająco w zabiegach chirurgii stomatologicznej. Zabieg ten polega na pobraniu i odwirowaniu próbki krwi pacjenta, z odwirowanej krwi pobiera się warstwę najbogatszą w płytki, zawierającą duże ilości czynników wzrostu, pobudzających syntezę kolagenu, a także komórki macierzyste. Podane w odpowiednim miejscu przyspieszają regenerację skóry, ran zabiegowych, mają również wpływ na regenerację dziąseł. Mogą być także stosowane jako naturalne wypełniacze.

Peelingi chemiczne

W zależności od składu i czasu aplikacji złuszczają płytsze lub głębsze warstwy skóry, wygładzając powierzchowne zmarszczki, wyrównując koloryt skóry jednocześnie ją oczyszczając i umożliwiając lepsze wchłanianie kremów i innych preparatów odżywczych, co pozwala na lepsze jej nawilżenie. Peelingi chemiczne regularnie przeprowadzane pozwalają utrzymać skórę w bardzo dobrej kondycji i przedłużają jej młodość. Dlatego zaleca się ich rozpoczęcie już we wczesnym wieku.

Zabiegi medycyny estetycznej mają za zadanie odświeżyć i odmłodzić stan naszej skóry i poprawić harmonię rysów twarzy, wydobywając z niej prawdziwe naturalne piękno. Muszą być przemyślane i wykonywane z umiarem. W związku z tym, lekarz prowadzący jest osobą decydującą o wskazaniach i zakresie planowanego zabiegu wraz z możliwością  odstąpienia od niego w przypadku braku porozumienia z pacjentem, co do oczekiwanych efektów.

Cennik medycyny estetycznej